Pages Navigation Menu

mai afli una-alta... :)

Categories Navigation Menu
Google+

Muzici si Traditii in Cismigiu – editia iunie 2014

Muzici si Traditii in Cismigiu – editia iunie 2014

Două mii de artişti din toate zonele României şi din Bulgaria, Letonia, Republica Moldova şi Serbia, între care şi reprezentanţi ai minorităţilor naţionale (aromână, tătară, italiană, moldovenească, turcă, romă, elenă, maghiară, germană, ucraineană, bulgară, rusă şi letonă), vor participa la Festivalul Internațional de Folclor „Muzici și Tradiții în Cișmigiu” care începe de astăzi, 20 iunie 2014, în Bucureşti.

Astăzi 20 iunie 2014, de la ora 15.00, va avea loc o paradă a costumelor populare pe traseul piaţa George Enescu (Ateneul Român) – Calea Victoriei – bd. Regina Elisabeta – Parcul Cişmigiu. Evenimentul va reuni spectacole de folclor tradiţional, târg de meşteşugari, ateliere de creaţie, teatru pentru copii, o zonă gastronomică, precum şi plimbări cu trăsuri şi ponei.

Timp de trei zile, festivalul se va desfăşura pe trei scene. Scena Mare e rezervată soliştilor profesionişti, cea de-a doua este dedicată cântecelor şi jocurilor interpretate de copii, iar a treia – destinată festivalului Fân Zone. Într-un spatiu rustic, publicul va sta pe iarbă, printre căpiţe şi va putea asculta fragmente de folclor autentic reinterpretat de DJ şi trupe cunoscute.

Festivalul Internaţional de Folclor “Muzici şi Tradiţii în Cişmigiu” este un proiect al Primăriei Municipiului Bucureşti, organizat prin Creart. Intrarea este gratuită.

Programul Festivalului Internațional de Folclor „Muzici și Tradiții în Cișmigiu” 20-22 iunie 2014, ediţia a VIII-a

Vineri, 20 iunie 2014

  • Parada costumului tradițional 15.00 – 15.30 Piața George Enescu (Ateneul Român) – Calea Victoriei – Bulevardul Regina Elisabeta – Parcul Cişmigiu (Intrarea Arhivele Statului). Ansambluri naționale şi internaționale, comunități şi minorități naționale, fanfare peste 450 de persoane
  • Târg de meşteşugari: 10.00 – 22.00
  • Zonă gastronomică: 10.00 – 22.00
  • Ateliere de creaţie: 11.00 – 13.00 / 17.00 – 20.00
  • Reprezentaţii ale fanfarelor în Parcul Cişmigiu: 15.30 – 16.00
  • Fanfara „Chetriş” din Iaşi
  • Fanfara „Trandafirul” din Calafindeşti, Suceava
  • Fanfara din Rupea, Braşov Fanfara din Hudeşti, Botoşani

Program artistic scenă principală

    • 16.00 – 16.15 Comunitatea aromână, Ansamblul „Sarighiol de Deal” din Tulcea
    • 16.15 – 16.30 Minoritatea tătară turco-musulmană, Ansamblul „Karadeniz” din Constanţa
    • 16.30 – 16.45 Minoritatea italiană, Grupul „Allegria” din Tulcea
    • 16.45 – 17.00 Comunitatea ruşilor – lipoveni, Ansamblul „Molodt” din Tulcea
    • 17.00 – 17.15 Minoritatea greacă, Ansamblul „Ellas” din Bucureşti
    • 17.15 – 17.30 Minoritatea maghiară, Ansamblul „Ordogborda” din Harghita
    • 17.30 – 17.45 Minoritatea germană, Ansamblul „Korona” din Braşov
    • 17.45 – 18.00 Ansamblul multietnic „Doina Dobrogei” din Medgidia
    • 18.00 – 18.30 Ansamblul „Baladele Deltei” din Tulcea
    • 18.30 – 19.00 Ansamblul „Cununa Carpaţilor” din Bucureşti
    • 19.00 – 19.30 Ansamblul „Burnasul” din Alexandria
    • 19.30 – 20.00 Minoritatea ucraineană, Ansamblul „Cervona Kalena” din Suceava
    • 20.00 – 20.35 Prezentarea ansamblurilor din străinătate
    • 20.35 – 20.50 Deschiderea oficială
    • 20.50 – 21.00 Ansamblul căluşăresc „Colelia” din Olt
    • 21.00 – 22.00 Mircea Rusu Band

FÂN ZONE

    • Spaţiu gastronomic: 12.00 – 22.00
    • Ateliere de creaţie: 16.00 – 20.00
    • Limonada lui Iulian – proiect caritabil pentru copii: 12.00 – 22.00
    • Mândra Chic – Proiectul „Bun românesc”: 12.00 – 20.00
    • Concept Jupiter Lab – laborator de design: 12.00 – 22.00

Program artistic scenă FÂN ZONE

    • 16.00 – 17.00 Cornelia Tihon & Band
    • 17.00 – 17.45 Classic Beat Orchestra
    • 17.45 – 18.30 Alina Manole & Band
    • 18.30 – 19.30 DJ Gojira
    • 19.30 – 20.15 Maria Radu & Band
    • 20.15 – 21.00 Liverpool Band – A Tribute to The Beatles
    • 21.00 – 22.00 Georgiana Mănăilă & Misteria Carpatica

Sâmbătă, 21 iunie 2014

    • Târg de meşteşugari: 10.00 – 22.00
    • Zonă gastronomică: 10.00 – 22.00
    • Ateliere de creaţie: 11.00 – 13.00 / 17.00 – 20.00
    • Plimbări cu trăsuri şi ponei: 10.00 – 20.00

Program artistic scenă Foișor „Secțiunea de cântece și jocuri interpretate de copii”

  • 11.00 – 11.40 Comunitatea elenă Prahova, Ansamblul „Hara” şi Ansamblul „Kymata”
  • 11.40 – 12.10 Corul de copii Radio
  • 12.10 – 12.40 Grupul de copii „Sunetul Muzicii” din Bucureşti
  • 12.40 – 13.20 Grupul de copii „Mlădiţe Ilfovene” din Clinceni
  • 13.20 – 13.50 Ansamblul „Zestrea Budureşii” din Bihor
  • 13.50 – 14.20 Ansamblul de copii „Mugurașul” din Dolj
  • 14.20 – 14.50 Ansamblul de copii „Cosăul” din Maramureș

Program artistic scenă principală

  • 16.00 – 16.30 Orchestra Populară Radio cu Ioan Drăgan, Ioana Ardelean, Ancuţa Corlăţeanu, Gheorghiţa Nicolae şi Marioara Man Gheorghe
  • 16.30 – 17.00 Ansamblul „Rapsodia Vasluiului” din Vaslui
  • 17.00 – 17.40 Ansamblul „Doina Gorjului” din Târgu Jiu, cu Dumitru Zamfira
  • 17.40 – 18.10 Ansamblul „Joc” din Republica Moldova
  • 18.10 – 18.20 Moment umoristic
  • 18.20 – 19:00 Ansamblul „Transilvania”din Baia Mare, cu Angela Buciu
  • 19:00 – 19.40 Ansamblul „Ovcharska Pesen” din Dorkovo, Bulgaria
  • 19.40 – 21.00 Orchestra „Lăutarii” din Chișinău, dirijor maestrul Nicolae Botgros Recital al tinerilor laureaţi ai marilor festivaluri de folclor şi vedete ale muzicii populare româneşti: Dumitru Fărcaş, Steliana Sima, Nicuşor Iordan şi Gheorghe Turda
  • 21.00 – 22.00 Damian Drăghici – „Naiul Românesc”

FÂN ZONE

  • Spaţiu gastronomic: 10.00 – 22.00
  • Ateliere de creaţie: 10.00 – 20.00
  • Limonada lui Iulian – proiect caritabil pentru copii: 10.00 – 22.00
  • Mândra Chic – Proiectul „Bun românesc”: 10.00 – 20.00
  • Concept Jupiter Lab– laborator de design: 10.00 – 22.00

Program artistic scenă FÂN ZONE

  • 10.00 – 11.00 Teatru pentru copii – „Un lup, o capră şi trei iezi”, Teatrul Ion Creangă
  • 11.00 – 12.00 Curs de dans în aer liber – Merengue, Şcoala de dans „Con Sabor”
  • 17.30 – 18.15 Breeze
  • 18.15 – 19.15 Adrian Nour & Trio Zamfirescu
  • 19.15 – 20.15 Aylin & The Lucky Charms
  • 20.15 – 21.00 Mara & KSA
  • 21.00 – 22.00 Nightlosers

Duminică, 22 iunie 2014

  • Târg de meşteşugari: 10.00 – 22.00
  • Zonă gastronomică: 10.00 – 22.00
  • Ateliere de creaţie: 11.00 – 13.00 / 17.00 – 20.00
  • Plimbări cu trăsuri şi ponei: 10.00 – 20.00

Program artistic scenă Foișor

„Secțiunea de cântece și jocuri interpretate de copii”

  • 11.00 – 11.30 „Dance World” – trupa de dans, coregraf Alina Cimpoieru
  • 11.30 – 12.00 Grupul de copii „Tecucelul” din Galați
  • 12.00 – 12.30 Orchestra de copii „Hora” din Bucureşti
  • 12.30 – 13.00 Ansamblul „Spice Mureşene” din Târgu Mureş
  • 13.00 – 13.30 Ansamblul „Mugurelul” din Câmpia Turzii
  • 13.30 – 14.20 Ansamblul „Săpânţana” din Săpânţa, Maramureş
  • 16.00 – 16.30 Lansarea albumului „Autentic Românesc” al Orchestrei „Valahia”, dirijor maestrul Marius Zorilă
  • 16.30 – 17.00 Sesiune de autografe şi fotografii

Program artistic scenă principală

  • 16.30 – 17.20 Ansamblul artistic „Jidvei România” din Sibiu
  • 17.20 – 18.00 Ansamblul „Mureşul” din Târgu Mureş
  • 18.00 – 18.10 Moment umoristic
  • 18.10 – 18.40 Ansamblul „Nikola Tesla” din Serbia
  • 18.40 – 19.30 Ansamblul „Ciprian Porumbescu” din Suceava
  • 19.30 – 20.00 Folk Dance Group „Erla” din Letonia
  • 20.00 – 22.00 Orchestra „Valahia”, dirijor maestrul Marius Zorilă cu Antonia Stoian, Maria Băndoiu, Maria Loga, Stana Stepănescu, Gabriela Tuţă, Lavinia Goste, Dinu Iancu Sălăjanu, Denis Drăghici, Ingrid Boengiu, Ştefan Constantin Moacă, Petrică Mâţu Stoian, Niculina Stoican, Valentin Bertea, Andreea Haisan, Matilda Pascal Cojocăriţa şi Ştefan Cigu.

FÂN ZONE

  • Spaţiu gastronomic: 10.00 – 22.00
  • Ateliere de creaţie: 10.00 – 20.00
  • Limonada lui Iulian – proiect caritabil pentru copii: 10.00 – 22.00
  • Mândra Chic – Proiectul „Bun românesc”: 10.00 – 20.00
  • Concept Jupiter Lab – laborator de design: 10.00 – 22.00

Program artistic scenă FÂN ZONE

  • 10.00 – 11.00 Teatru pentru copii – „De-aş fi Scufiţa Roşie”, Teatrul Ion Creangă
  • 11.00 – 12.00 Curs de dans în aer liber – Bachata, Şcoala de dans „Con Sabor”
  • 17.00 – 17.45 Peejay Vincent & Ikhaya Band
  • 17.45 – 18.30 Balkan Session – Village Jazz
  • 18.30 – 19.30 White Mahala
  • 19.30 – 20.15 Irina Sârbu & Band
  • 20.15 – 21.00 Hara
  • 21.00 – 22.00 Cobzality
Arata-le si prietenilor...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Pin on Pinterest0Email this to someone
 
Tags: , , , ,

Leave a Comment